Asus ROG Strix 27″ OLED XG27UCDMG
53,999 EGP
27″ 4K QD-OLED panel, 240Hz, 0.03ms (GTG), VESA DisplayHDR 400 True Black, 99% DCI-P3, true 10-bit color
Only 2 left in stock
Add to Cart
53,999 EGP
Buy Now
Condition and Warranty
Brand New (Sealed) with 3 Years Asus Warranty (Elhandasia)
Shipping Period
Within 1–3 working days after order confirmation
Payment Methods
Cash On Delivery, InstaPay, Visa, Bank Transfer, E-Wallets
Product Description:
Panel Size (inch) 26.5
Aspect Ratio 16:9
Color Space (DCI-P3) 99%
Color Space (sRGB) 145%
Panel Type QD-OLED
Resolution 3840×2160
Display Viewing Area (HxV) 589.97 x 332.93 mm
Display Surface Anti-Reflection
Pixel Pitch 0.15525mm
Brightness (HDR, Peak) 1,000 cd/㎡
Contrast Ratio (Typ.) 1,500,000:1
Viewing Angle (CR≧10) 178° / 178°
Response Time 0.03ms (GTG)
Color Accuracy △E < 2
Display Colors 1073.7M (10 bit)
Flicker free Yes
HDR Support HDR10
Refresh Rate (max) 240Hz
ASUS OLED Care Yes
FEATURES GamePlus: Yes
Game Visual: Yes
VRR Technology: FreeSync™ Premium Pro & G-SYNC® Compatible
Extreme Low Motion Blur: Yes
DisplayWidget: Yes, DisplayWidget Center
GameFast Input technology: Yes
Shadow Boost: Yes
Aspect Control: Yes
KVM Switch: Yes
I/O Ports DisplayPort 1.4 DSC x 1
HDMI (v2.1) x 2 (FRL)
USB-C x 1 (DP Alt Mode)
Earphone jack: Yes
USB Hub: 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A
USB-C Power Delivery: 90W
Audio Speaker: No
Signal Frequency HDMI: 30~590KHz (H) / 48~240Hz (V)
DP/Type-C: 30~590KHz (H) / 48~240Hz (V)
Power Consumption <80W
Power Saving Mode: <0.5W
Power Off Mode: <0.3W
Voltage: 100-240V, 50/60Hz
Mechanical Design 1/4″ Tripod Socket: Yes
Tilt: Yes (+20° ~ -5°)
Swivel: Yes (+45° ~ -45°)
Pivot: Yes (+90° ~ -90°)
Height Adjustment: 0~120mm
VESA Wall Mounting: 100x100mm
Lighting effect (Aura): Aura Sync
Proximity Sensor: Neo Proximity Sensor
Kensington Lock: Yes
Dimensions (Esti.) Phys. Dimension with stand: 61.30 x 50.94 x 16.87 cm (24.13″ x 20.06″ x 6.64″)
Phys. Dimension without Stand: 61.03 x 36.92 x 6.65 cm (24.03″ x 14.54″ x 2.62″)
Box Dimension: 86.00 x 50.00 x 16.30 cm (33.86″ x 19.69″ x 6.42″)
Weight (Esti.) Net Weight with Stand: 7.44 kg (16.40 lbs)
Net Weight without Stand: 5.0 kg (11.02 lbs)
Gross Weight: 10.3 kg (22.71 lbs)
More
Brand
Size
27"