Asus ROG Strix 27″ XG27ACMG
23,400 EGP
27-inch 2560×1440, 270Hz OC (Above 144Hz), 1ms (GTG), Fast IPS, Extreme Low Motion Blur Sync, G-Sync compatible, tripod socket, HDR, Aura Sync
Only 2 left in stock
Add to Cart
Asus ROG Strix 27" XG27ACMG
Asus ROG Strix 27" XG27ACMG
23,400 EGP
Buy Now
Condition and Warranty
Brand New (Sealed) with 3 Years Asus Warranty (Elhandasia)
Shipping Period
Within 1–3 working days after order confirmation
Payment Methods
Cash On Delivery, InstaPay, Visa, Bank Transfer, E-Wallets
Product Description:
Panel Size (inch) 27
Aspect Ratio 16:9
Color Space (DCI-P3) 95%
Color Space (sRGB) 125%
Panel Type Fast IPS
Resolution 2560×1440
Display Viewing Area (HxV) 596.74 x 335.66 mm
Display Surface Anti-Glare
Pixel Pitch 0.233mm
Brightness (Typ.) 400cd/㎡
Brightness (HDR, Peak) 400 cd/㎡
Contrast Ratio (Typ.) 1000:1
Viewing Angle (CR≧10) 178°/ 178°
Response Time 1ms(GTG)
Display Colors 16.7M
Flicker free Yes
HDR Support HDR10
Refresh Rate (max) 270Hz
FEATURES
  • GamePlus: Yes
  • Game Visual: Yes
  • VRR Technology: Yes (Adaptive-Sync)
  • Extreme Low Motion Blur: Yes
  • DisplayWidget: Yes, DisplayWidget Center
  • GameFast Input technology: Yes
  • Shadow Boost: Yes
  • ELMB Sync: Yes
  • Aspect Control: Yes
I/O Ports
  • DisplayPort 1.4 x1 (HBR3)
  • HDMI (v2.1) x1 (FRL)
  • USB-C x1 (DP Alt Mode)
  • Earphone jack: Yes
  • USB-C Power Delivery: 15W
Audio Speaker: No
Signal Frequency USB-C, DisplayPort: 27KHz to 415KHz (H) / 48Hz to 270Hz (V)
HDMI: 30KHz to 255KHz (H) / 48Hz to 270Hz (V)
Power Consumption Power Consumption: <30W*
Power Saving Mode: <0.5W
Power Off Mode: <0.3W
Voltage: 100-240V, 50/60Hz
Mechanical Design 1/4″ Tripod Socket: Yes
Tilt: Yes (+20° ~ -5°)
Swivel: Yes (+45° ~ -45°)
Pivot: Yes (+90° ~ -90°)
Height Adjustment: 0~120mm
VESA Wall Mounting: 100x100mm
Lighting effect (Aura): Aura Sync
Kensington Lock: Yes
Dimensions (Esti.) Phys. Dimension with stand: 61.37 x 50.96 x 21.88 cm (24.16″ x 20.06″ x 8.61″)
Phys. Dimension without Stand: 61.37 x 36.72 x 8.98 cm (24.16″ x 14.46″ x 3.54″)
Box Dimension: 71.90 x 24.00 x 46.00 cm (28.31″ x 9.45″ x 18.11″)
Weight (Esti.) Net Weight with Stand: 6.5 kg (14.33 lbs)
Net Weight without Stand: 3.8 kg (8.38 lbs)
Gross Weight: 9.2 kg (20.28 lbs)
More
Brand
Size
27"