ASUS ROG Strix 27” XG27UCG-W
27,999 EGP
4K UHD, (160Hz, 320Hz) Dual mode, 1ms, 350nits, 3 Years Local Warranty
Only 2 left in stock
Add to Cart
ASUS ROG Strix 27” XG27UCG-W
ASUS ROG Strix 27” XG27UCG-W
27,999 EGP
Buy Now
Condition and Warranty
Brand New (Sealed) with 3 Years Asus Warranty (Elhandasia)
Shipping Period
Within 1–3 working days after order confirmation
Payment Methods
Cash On Delivery, InstaPay, Visa, Bank Transfer, E-Wallets
Product Description
Performance
  • Display Size: 27″
  • View Area: 596.16 × 335.34 mm
  • Panel Type: Fast IPS
  • Aspect Ratio: 16:9
  • Resolution: 3840 × 2160 (UHD/4K)
  • Pixel Pitch: 0.155 mm
  • View Angle (H/V): 178° / 178°
  • Response Time: 1ms (GTG)
  • Color Support: 1.07 Billion (10-bit)
  • Refresh Rate: 160Hz (Max), 320Hz (FHD Mode with Dual Mode)
  • Brightness: 350 cd/m² (Typical), 400 cd/m² (HDR Peak)
  • Contrast Ratio: 1000:1
  • Color Gamut: 130% sRGB, 95% DCI-P3
  • Surface Treatment: Anti-glare
  • Curvature: None
Power
  • Consumption: <30W
  • Power Saving Mode: <0.5W
  • Power Off Mode: <0.3W
Design
  • Stand: Tilt (+20° ~ -5°), Swivel (+45° ~ -45°), Pivot (+90° ~ -90°), Height Adjustable (0–120mm)
  • Mounting: VESA 100 × 100 mm, 1/4″ Tripod Socket
  • Dimensions (W×D×H):
    • Head Only: 614 × 90 × 367 mm
    • With Stand: 614 × 219 × 510 mm
  • Weight:
    • With Stand: 6.6 kg
    • Head Only: 3.8 kg
    • Packaging: 9.1 kg
Connectivity
  • Video Inputs:
    • 1× HDMI 2.1
    • 1× DisplayPort 1.4 (HBR3)
    • 1× USB-C (DP Alt Mode, 15W PD)
  • Audio: Earphone Jack
  • Speaker: No
  • Network: None
Features & Certifications
  • Sync Technology: Adaptive-Sync (AMD FreeSync Premium, VRR)
  • HDR Support: HDR10 (VESA DisplayHDR 400)
  • Preset Modes: GameVisual, GamePlus
  • Eye Protection: Flicker-Free (TÜV Certified), Low Blue Light (TÜV Certified)
  • Other Features:
    • Extreme Low Motion Blur (ELMB), ELMB Sync
    • Shadow Boost, Dynamic Shadow Boost
    • DisplayWidget Center, Aura Sync Lighting
    • AI Visual, Dynamic Crosshair
    • HDCP 2.2, Kensington Lock
More
Brand
Size
27"
Warranty
Local Warranty
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “ASUS ROG Strix 27” XG27UCG-W”